...mogą być miastem przyjaznym dla ludzi i środowiska, gdzie łatwo się poruszać, dobrze mieszkać, uczyć się nowych rzeczy i razem decydować o tym, co ważne dla miasta?
Poniżej wersje robocze postulatów przedstawione na warsztatach 13 marca 2024 r.
Transport i mobilność miejska
wizja miasta:Czy Katowice stworzą zrównoważony i dostępny system transportu, promując mobilność rowerową, pieszą oraz zwiększając efektywność transportu zbiorowego?
cele na 100 dni:
przygotują kompleksowy plan rozbudowy sieci rowerowej?
przeprowadzą audyt przejść dla pieszych?
zwołają panel obywatelski dot. polityki parkingowej?
zainicjują prace nad racjonalizacją połączeń transportu zbiorowego?
wizja miasta:Czy Katowice przekształcą pustostany w tanie oraz efektywne energetycznie lokale mieszkalne i usługowe oraz przeznaczą 4 proc. budżetu na rozwój mieszkaniowy, wspierając jednocześnie społeczności lokalne i inicjatywy organizacji pozarządowych?
cele na 100 dni:
opublikują listę i mapę pustostanów o uregulowanym statusie prawnym i przedstawią plany zwiększenia budżetu na modernizację oraz rozwój zasobu mieszkaniowego?
rozwiną Miejskie Centrum Energii w kierunku instytucji typu "jednego okienka (one-stop-shop)", kompleksowo wspierającej działania termomodernizacyjne?
wizja miasta:Czy Katowice przekształcą ulicę 3 Maja w przestrzeń przyjazną dla mieszkańców i przedsiębiorców, poprawią czystość w obszarach rozrywkowych i stworzą zielone przestrzenie publiczne, angażując mieszkańców w proces decyzyjny?
cele na 100 dni:
zorganizują konsultacje dotyczące przyszłości ulicy 3 Maja?
przeprowadzą audyt czystości w kluczowych punktach miasta?
przedstawią do dyskusji założenia rocznego planu konsultacji społecznych na 2025?
wizja miasta:Czy Katowice opracują długoterminową strategię przestrzenną miasta, opartą o ideę miasta 15-minutowego, jednocześnie chroniąc tereny zielone i promując ekologiczne budownictwo oraz podejmując inicjatywy typu "piątek bez samochodu" na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego?
cele na 100 dni:
utworzą “biuro rozwoju miasta” do koordynacji działań adaptacyjnych wobec zmian klimatu?
przygotują projekt uchwały ochronnej dla terenów zielonych?
przedstawią plan realizacji akcji "piątek bez samochodu"?
wizja miasta:Czy Katowice wprowadzą innowacyjne podejście do edukacji, aby odpowiedzieć na wyzwania polskiej szkoły, poprawić dobrostan uczniów i uczennic oraz jakość nauczania i przygotować ich do wyzwań klimatycznych?
cele na 100 dni:
odbędą przynajmniej 5 pierwszych spotkań ze społecznościami szkół publicznych i niepublicznych w celu opracowania strategii edukacyjnej miasta opartej na głębokiej analizie potrzeb i realnym dialogu władz z tymi społecznościami (dziećmi/młodzieżą, rodzicami/opiekun(k)ami, nauczyciel(k)ami i dyrektor(k)ami)?
odbędą przynajmniej jedno spotkanie inicjujące pracę nad rozwojem tzw. „zielonych kompetencje/umiejętności” uczniów we współpracy z uczelniami wyższymi?
wizja miasta:Czy Katowice mogą być bardziej innowacyjne i przedsiębiorcze, stając się wiodącym ośrodkiem dla startupów w Europie Środkowo-Wschodniej, szczególnie w dziedzinach nowoczesnych technologii, ekologii i gier?
cele na 100 dni:
utworzą w nowej kadencji Komisję Rady Miasta ds. Inicjatyw Gospodarczych, odpowiedzialną za pobudzanie rozwoju gospodarczego, przedsiębiorczości i handlu na terenie miasta?
powołają społeczną radę ds przedsiębiorczości, której celem będzie partycypacyjne stworzenie i monitoring realizacji postulatów rozwoju przedsiębiorczości i edukacji?
uruchomią otwartą inicjatywę udostępniania danych miejskich, by testować i wspierać tworzenie nowych rozwiązań?
przedstawią analizę prawną możliwości stworzenia "piaskownic regulacyjnych" (legal sandboxes) w celu rozwijania nie tylko innowacyjnych pomysłów, ale także zasad i regulacji, które je wspierają?