Inicjatorka akcji. Zaczęliśmy od umycia dworca Katowice Ligota. Dziś NSM działa w całej Polsce, m.in. prowadziliśmy modernizację ul. Ząbkowskiej w Warszawie, Placu Nowego w Krakowie czy zielonych przystanków we Wrocławiu. Naszą misją jest znajdowanie innowacyjnych rozwiązań problemów miejskich. W tym celu wykorzystujemy narzędzia nauki społecznościowej (citizen science) i prototypowania miejskiego. Wyposażamy mieszkańców w argumenty i wiedzę potrzebną do współtworzenia przyjaznego im miasta.
Współpraca z Urzędem Miasta Katowice i jednostkami podległymi:
Wynajem i pełny remont we własnym zakresie od 2015 r. lokalu na siedzibę NSM przy ul. Warszawskiej 56 w ramach projektu "Ruszamy pustostany" (9,8 zł. / m2).
Umowa na projekt konsultacji "Plaża w Kato" z 1 marca 2024 r. o wartości 35 tys. zł.
Główny partner akcji. Śląski Ruch Klimatyczny to niehierarchiczna, działająca na szczeblu regionalnym sieć aktywistów, utworzona na początku 2019 roku po konferencji COP24 zorganizowanej w Katowicach. ŚRK powstał w celu przeciwstawienia się bezczynności i denializmowi władz lokalnych w sprawie kryzysu klimatycznego i od tego czasu działa wspólnie z innymi organizacjami, zarówno lokalnymi, jak i na szczeblu krajowym, przekonani że najwyższy czas na tworzenie sieci i współpracę aby rosnąć w siłę.
Współpraca z Urzędem Miasta Katowice i jednostkami podległymi: brak (stan na luty 2024 r.)
Partner akcji.
Jesteśmy rodzicami angażującymi się w aktywizm klimatyczny, reagując na kryzys klimatyczny, zanieczyszczenie powietrza i utratę bioróżnorodności. Od 2019 wspieramy młodzieżowe strajki klimatyczne, opierając działania na naukowych dowodach. Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, zielona transformacja i edukacja klimatyczna. Działamy globalnie, promując współpracę, szacunek i odpowiedzialność, sprzeciwiając się przemocy i negacji zmian klimatycznych. Nasza inicjatywa jest oddolna i niezależna, nastawiona na pilne zmiany dla dobra przyszłych pokoleń.
Partner akcji.
Podcast Marty Zwolińskiej-Budniok. Nagrywany od 2021 roku o tym, co możemy zrobić, żeby klimat stał się naszą wspólną sprawą. Marta wykorzystuje doświadczenie pracy w NGO i komunikacji korporacyjnej, by działać na rzecz odpowiedzialnej transformacji. Wspiera organizacje, które dążą do zmiany wartości, a nie tylko dbają o swój „ekologiczny” wizerunek.
Partner akcji. Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) to niezależna organizacja promująca zrównoważony rozwój i efektywność energetyczną od 1990 roku. Utworzona z inicjatywy amerykańskich instytucji, takich jak Environmental Protection Agency czy World Wildlife Fund for Nature, FEWE wspiera gminy w zarządzaniu energią i ochronie środowiska, promuje zrównoważony rozwój energetyczny i integruje polityki dla rozwoju gospodarczego.
Partner akcji. Bona Fides, działająca od 15 lat organizacja pożytku publicznego z siedzibą w Katowicach, angażuje się w budowanie silnych społeczności lokalnych i promowanie aktywnego obywatelstwa w Polsce. Skupia się na wspieraniu inicjatyw mieszkańców, edukacji samorządowców w zakresie efektywnego dialogu oraz aktywizacji młodych poprzez wolontariat, w tym międzynarodowy Wolontariat Europejski (EVS). Misją organizacji jest tworzenie przyjaznych, otwartych miejsc do życia, gdzie decyzje są podejmowane transparentnie, z uwzględnieniem głosu mieszkańców, wspierając jednocześnie rozwój osobisty i społeczny młodych osób.
Partner akcji. TEDx to lokalne wydarzenia skupiające i angażujące społeczność, które inspirują innowacyjność i motywują do podjęcia dialogu oraz działania. TEDxKatowice (wcześniej działający jako (TEDxRawaRiver) to cykl wydarzeń, które od ponad dekady, promują wartościowe idee w Polsce, szczególnie na Śląsku i zachęcają do ich stosowania na co dzień. Wydarzenia TEDxKatowice złożone są z prelekcji, pokazów i przedstawień, poruszających wiele różnych tematów, zachęcających do uczenia się, wzbudzających inspirację, zmuszających do myślenia i rozmowy.
Partner akcji. SSF jest organizacją pozarządową, która według autorskiej i skutecznej metody rozwija ekosystem innowacji w województwie śląskim angażując lokalnych i globalnych partnerów. Działania Fundacji skupiają się na rozwoju kompetencji przedsiębiorczych w lokalnej społeczności oraz tworzeniu inicjatyw, które mają ułatwiać relacje biznesowe między innowatorami a przedstawicielami różnych instytucji (biznesu, samorządu, środowiska naukowego, itp). Organizacja jest zarządzana przez osoby z kilkunastoletnim doświadczeniem w świecie startupowym, które działały także w środowisku międzynarodowym, wcielając się w różne role: od foundera poprzez mentora aż po inwestora.
2024.02.29 - Projekt „Czy Katowice…?”. Warsztaty z katowickimi radnymi
2024.03.04 - Czy Katowice mogą być miastem przyjaznym dla ludzi?
2024.03.13 - Katowice mogą być "wielkie" (płatny podcast)
2024.03.20 - W Katowicach odbyły się warsztaty dla kandydatów na radnych.
2024.03.21 - Podsumowanie warsztatów „Czy Katowice…?”
2024.08.19 - Czy Katowice zmieniły się po wyborach?
2024.02.28 - Informacja prasowa "Mieszkańcy Katowic nie czekają na kampanię wyborczą"
2024.03.20 - Informacja prasowa "Czy w Katowicach mogą spotkać się mieszkańcy z wszystkimi radnymi?"
2024.08.19 - Informacja prasowa "Czy Katowice zmieniły się po 100 dniach od wyborów?"
Fotografie: Marta Zwolińska-Budniok, Agata Otrębska, Unsplash (Sebastian Bednarek, Nomadic Julien)
Technologia: Google Sites, Trello, ChatGPT 3.5 / 4 Turbo